Zapraszamy
Wszystkich

 X lat Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca - Andrychów
   Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Napisz do nas - biuro@kultura.andrychow.eu

 

 

O tym, że nie można cofnąć czasu wie chyba każdy z nas. Oczywiście, jak w każdej regule, także i w tej - są wyjątki. Czas możemy cofnać na dwa sposoby:

1. Zmieniając czas z letniego na zimowy
2. Wspominając minione chwile

W sobotę - 27 października 2007 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca "Andrychów" stuknęło 10 lat.

Nie tylko zespół "Andrychów" obchodził w tym roku 10 lat swojej działalności. Tyle samo lat ma również polsko-niemiecka współpraca Andrychowa z miastem ISNY. Dlaczego przytoczyłem akurat ten przykład? O tym już wkrótce. Tymczasem - wszyscy, którzy przybyli na okrągłą rocznicę powstania zespołu obejrzeć mogli wystawę fotografii przedstawiającą nasz lokalny, andrychowski zespół folklorystyczny ...

... i obejrzeć jego kronikę

Na "urodzinowe" spotkanie przybyli wszyscy, którym słowo "Andrychów" kojarzy się nie tylko z nazwą miasta, ale i nazwą grupy ludzi popularyzujących folklor naszej małej ojczyzny.

Zgromadzonych gości powitała Małgorzata Seliga, przedstawiając wszystkim szanownego "Jubilata" ... Panie i Panowie :

... przed Wami : "Andrychów"

Po zaśpiewaniu powitalnego Poloneza dalszą część imprezy poprowadzili : Zofia Wanat - pomysłodawczyni utworzenia zespołu, oraz jego choreograf - Władysław Koźbiał.

Cofamy wskazówki zegarów o 10 lat. A było to tak. Jest rok 1997. Rozpoczyna się współpraca Andrychowa z miastem partnerskim Isny. Strona niemiecka zaproponowała, aby na spotkanie do Niemiec przyjechał zespół regionalny reprezentujący gminę Andrychów i jej mieszkańców. Jak wszyscy wiemy - Andrychów nie miał wtedy zespołu regionalnego spełniającego takie kryteria (był nawet pomysł aby wypożyczyć na wyjazd zespół regionalny z Kęt!) - na szczęście stało się inaczej

Na prośbę Zofii Wanat poprzedni Burmistrz Andrychowa Tadeusz Woźniak umożliwił utworzenie zespołu regionalnego przy Andrychowskiej Oświacie. I tak to się zaczęło!

Rozpoczęcie działalności zespołu ludowego nie jest jednak wcale takie łatwe. Z przytoczonych na scenie fragmentów historii wywnioskowałem rzecz oczywistą. Założenie zespołu ludowego jest kropka w kropkę identyczne jak ... małżeństwo. I tu i tu - potrzebne są : miłość, dzieci i ... pieniądze. W wypadku zespołu chodzi oczywiście o miłość do tradycji, dzieci do tańca, a pieniądze - tego chyba pisać nie muszę. Jak wiadomo prawdziwe stroje krakowskie i góralskie do takich całkiem tanich przecież wcale nie należą.

Jak już tak przyczepiłem się do tego porównania - to należy dodać  jeszcze jedno - podobie jak w małżeństwie - aby utrzymać zespół potrzebna jest ciężka praca całej rodziny - ale - przerywamy na chwilkę bo na scenie tańczy i śpiewa "Andrychów"

Każdy zespół ma swoich liderów - idąc więc dalej tropem porównań do małżeństwa - mamą zespołu jest niewątpliwie pani Zofia, a tatą - pan Władysław. Od rodziców jak wiemy zależy bardzo dużo, wiemy też, że nawet najlepsi rodzice nic nie poradzą, jeśli "dzieci" nie będą się starały. Ale w przypadku zespołu "Andrychów" - jak widzimy - rodzinka ma się całkiem dobrze!  Jeszcze tylko szybciutko wspomnijmy o obecnych dobrych wujkach - czyli Urzędzie Miejskim i Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie i na tym może zakończymy wątek małżeński :), a spróbujemy znowu wrócić do historii.

Podobne marzenia o utworzeniu zespołu ludowego mieli również dyrektor SP 4 Kazimierz Szczepański oraz wychowawczynie tejże szkoły - Stanisława Jewuła i Marianna Kalinowska.

Marzenie jeśli tylko bardzo się tego pragnie - spełniają się. Pierwszy występ zespołu odbył sie na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 4. w pożyczonych strojach, kolejny z występów miał miejsce z okazji święta 3 maja, kolejny - juz zagraniczny - w Isny - i tak się to wszystko zaczęło. Wkrótce znalazły się również pieniądze na własne stroje regionalne.

Osobami, które uwierzyły, że idea powstania zespołu ludowego w Andrychowie jest możliwa byli : Tadeusz Woźniak, Kazimierz Szczepański, Stanisława Jewuła i Marianna Kalinowska, Maria Kudłacik. Te właśnie osoby zostały poproszone na scenę - aby odebrać z rąk zespołu pamiątkowe upominki.

Oprócz kwiatów i pamiątkowych upominków ...

... w podziękowaniu za zaufanie i pomoc, w chwilach, gdy były one najbardziej potrzebne - dla wymienionych wcześniej Gości zatańczył najmłodszy owoc zespołu - taneczno wokalna grupa dziecięca!

... która za swój występ otrzymała gorące brawa!

Przyznam szczerze, że byłem bardzo zaskoczony przemianą, jaka dokonała się w tych małych ambasadorach kultury naszej ziemi.

Nie tak dawno, w kwietniu 2007 roku na festynie mającym miejsce w Rzykach odbyła sie "oficjalna premiera" najmłodszej grupy taneczno-wokalnej "Andrychowa". Po kilku miesiącach prób po raz pierwszy w swojej karierze artystycznej stanęli przed publicznością.

Poniżej cztery fotografie z ich pierwszego występu. Wiele wskazywało, że są jeszcze trochę nieporadni, stremowani ...

... w układach tanecznych dostosowanych do ich wieku ...

... ale za to pięknie wyglądający ...

W ciągu kolejnych miesięcy przeszli prawdziwą przemianę! pokazując z występu na występ, że z tremą pożegnali się na zawsze, a taniec jest dla nich prawdziwym żywiołem!Dzieci zatańczyły pięknie, a my - wróćmy może znowu na chwilkę do historii.

Czasy w których tworzyły sie zalążki zespołu były czasami w których po fascynacji "zachodem" w Polsce zaczęła się ponownie budzić swiadomość miejsca swojego pochodzenia, przywiązania do rodzinnych stron, regionalizmu. Na jednym ze spotkań zespołu członkowie doszli do wniosku, że aby zespół mógł się rozwijać - potrzebne są dzieci i młodzież. Jak wiemy - nic tak nie działa na wyobraźnię modzieży jak dobry przykład. Postanowiono więc stworzyć zespół - grupę śpiewaczą dorosłych. Premiera odbyła się na scenie MDK podczas II Powiatowego Konkursu Potraw Wigilijnych.

7 grudnia 2002 roku - na II powiatowym Konkursie Potraw Wigilijnych na pierwszym występie przed tak licznie zgromadzoną publicznością - zadebiutował zespół śpiewaczy w składzie : Zbigniew Grabowski, Paweł Mrzygłód, Janusz Uznański, Aleksander Nidecki, Jolanta Adamczyk, Aleksandra Bizoń, Barbara Badowska, Jadwiga Janus, Jan Magiera.

Jak zapewne wielu z Was się domyśla - prawie wszyscy członkowie zespołu to dyrektorzy andrychowskich szkół. Kolejne występy odbyły się w Wadowicach na opłatku Oświaty, gdzie grupa swoim występem zrobił prawdziwą furorę.

Ale ... wróćmy na salę, gdzie zauważamy wśród publiczności najmłodszą uczestniczkę występu będącą w trakcie zażywania środków dopingujących :)

Po kolejnych brawach ...

... kolejne popisy grupy wokalnej w wiązance piosenek ludowych i biesiadnych :

Jak to mówią - ciągnie wilka do lasu :) Kiedy na scenie odbywał się występ główny - tuż przed sceną, bez najmniejszych śladów tremy odbywała sie rozgrzewka do jednego z pierwszych w życiu występów scenicznych :)

Tymczasem - na scenie kolejny występ najmłodszej części "Andrychowa"

Zespół dziecięcy zdobywał wyróżnienia na przeglądach powiatowych i wojewódzkich, zdobył I miejsce na przeglądzie zespołów powiatu wadowickiego, był dwukrotnie w Bawarii i Niemczech, 3 krotnie w Czechach, dwa razy zdobył 3 miejsce w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych!

Grupa ta, to kolejna trafiona inwestycja w młodzież naszej Gminy. Po niewątpliwych sukcesach, jakie odniosły mażoretki "Talent" kolejna grupa dzieci może próbować swoich sił na scenie i jednocześnie tak pięknie reprezentować naszą Gminę w Polsce i za granicami naszego kraju. Zajęcia z dziećmi prowadzi Władysław Kożbiał. Dzieci (od 2006 r.) ćwiczą w Świetlicy Centrum Kultury i Wypoczynku w Rzykach.

... i znowu gorące oklaski ...

Jak już wcześniej wspominałem młodzież ma już międzynarodowe sukcesy! Najbardziej "świeży" : parze tanecznej Justynie Prochazka i Bartoszowi Jarzynie  na odbywających się 28,29,30 września XI Dziecięcym Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym BŘECLAV 2007 na Morawach jury przyznało III miejsce. 

W Andrychowie - za swój dynamiczny występ para otrzymała gorące brawa!

Jeśli chodzi o wątek historyczny - to warto wspomnieć, że pierwszy wspólny występ zagraniczny Zespołu Andrychów odbył się w Namestowie na Słowacji podczas Międzynarodowego Spotkania Szkół Partnerskich z Niemiec, Słowacji i Czech oraz Polski.

A my - wracamy szybko na salę, bo właśnie nastąpiła nieoczekiwana zamiana miejsc!

Tym razem - scena słucha :

... a sala przygotowuje sie do śpiewu : Szła dzieweczka do laseczka!W ciągu tych 10 lat przez zespół przewinęło się 120 dzieci oraz 40 dorosłychPierwszymi tancerzami grupy dziecięcej byli uczniowie szkoły podstawowej nr 4 : Pyclik Magda, Agnieszka Stuglik, Kasia Szkudlarek, Aneta Sołtysik, Katarzyna Wierońska, Joasia Wierońska, Tomek Wanat, Damian Boba

Po serii występów - były oczywiście kwiaty i podziękowania za pomoc i współpracę z zespołem. Pierwsze z podziękowań powędrowały do andrychowskiej poetki - Emilii Berndsen - autorki pieśni "Niech żyje Andrychów" śpiewanej przez zespół. Podziękowania trafiły również do autora muzyki tej pieśni: Tadeusza Starzyka.

... kolejne kwiaty otrzymał Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Zbigniew Przybyłowicz. To właśnie pod opieką CKiW ...

... i pomocy z ramienia CKiW w osobach Głównej Księgowej - pani Marii Siekanki i menagera zespołu Grażyny Karcz - zespół Andrychów mógł w pełni rozwinąć swoje skrzydła!

Podziękowania otrzymała również Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 - Anna Rychter. To właśnie na sali gimnastycznej SP4 odbywają się próby grupy śpiewaczej zespołu "Andrychów"

Podziekowania i wyrazy uznania otrzymała również : Zofia Wanat - założycielka Zespołu "Andrychów".

Zanim Burmistrz Andrychowa złożył gratulacje na ręce jednego z twórców sukcesu "Andrychowa" - choreografa zespołu ...

... powiększył liczbę 35 - czyli liczbę osób działających obecnie w zespole Andrychów o 1 - pomagając najmłodszej uczestniczce, która przez cały koncert próbowała stanąć w świetle reflektorów - bezpiecznie po "stromych schodach" dostać się na scenę andrychowskiego MDK! gdzie oczekiwały ją od razu - gorące brawa ... 

... i babcia :)

Wróćmy jednak do części oficjalnej - bo z pewnością słowa uznania z ust włodarzy miasta - zespołowi "Andrychów" niewątpliwie sie należą. Gratulacje za dotychczasową działalność i życzenia wielu estradowych sukcesów na przyszłość złożyli na ręce Władysława Koźbiała :

Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Krzysztof Kubień.

Życzenia pomyślności i dalszych sukcesów życzyła również Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki - Lucyna Bizoń

... oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego ...

... a kwiaty od Przewodniczącego Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniewa Mieszczaka otrzymała opiekunka zespołu z ramienia CKiW - Grażyna Karcz

Proboszcz andrychowskiej Parafii Św. Macieja - ks. prałat Stanisław Czernik ... również nie przyszedł na uroczystość bez prezentu i słów uznania pod adresem "Andrychowa" :

Pamiętamy, pamiętamy - oczywiście! Nie można przecież zapomnieć, że na estradowy sukces zespołu pracuje również kapela!

W pierwszym jej składzie grali Zdzisław Sordyl, Robert Koźbiał, Jan Jończy, Jerzy Tatar (występ na Dniach Beskidu - 2003 r.)

... obecnie kapela gra w pięcioosobowym składzie.

Kierownikiem muzycznym jest Leon Majkut

Ci, którzy byli na koncercie - dobrze wiedzą, a Ci którzy nie byli - niech popatrzą na poniższą fotkę! Powiem tak - na sukces zespołu - w 1/3 jak wynika ro z zajmowanego przez zespół miejsca na scenie - składa się kunszt artystyczny kapeli muzycznej.

No i - niestety - jak to mówią - wszystko ma swój finał. 

A jak finał - to oczywiście Krakowiak!

... i co zrozumiałe - kolejne tego wieczoru gorące brawa dla ...

... andrychowskiego "dziesięciolatka"

Na zewnątrz - w hallu MDK na gości czekało smakowite "conieco" ...

... jak widać - humory tego wieczoru - dopisywały!

... jeszcze tylko wpis do księgi pamiątkowej :

I to już koniec. Żegnamy się na kilka dni z solenizantem :

Zespół daje co roku od 20-30 koncertów zdobywając uznanie i brawa publiczności prezentując tańce i pieśni regionu krakowskiego, tańce i pieśni górali beskidzkich, pieśni ludowe i biesiadne, kolędy polskie, popisy kapeli ludowej. Z pewnością już wkrótce znowu spotkamy go na andrychowskiej scenie! 

Do zobaczenia !

Jarosław Skupień

(c) wins