Zapraszamy
Wszystkich

 Zbigniew Bury. Malować prawdę ...
   Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Napisz do nas - biuro@kultura.andrychow.eu

 


 

Wystawa Zigniewa Burego była niejako rodzinnym świętem całego zespołu Centrum Kultury i Wypoczynku potwierdzając fakt, że placówka ta nie tylko prezentuje kulturę na najwyższym poziomie ale również ją tworzy!

Sylwetkę artysty zaprezentowała Joanna Klęczar - historyk sztuki.

Zbigniew Bury - wielu z Was pewnie dobrze zna jego prace, oczywiście nie chodzi mi tutaj o plakaty (zwykle stoją przy ulicy Krakowskiej) które tworzy wraz z zespołem pracowni plastycznej CKiW, a które zapraszają mieszkańców i gości andrychowszczyzny na imprezy organizowane przez CKiW - lecz o przejmujące swoją treścią obrazy, rzeźbę i piękną ceramikę.

W uznaniu pracy i twórczości kwiaty i okolicznościowe upominki przekazała na ręce artysty Kierownik MDK - Marianna Żmija ...

... oraz Dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku Zbigniew Przybyłowicz.

Większość twórców woli, by do odbiorców ich sztuki przemawiały raczej ich dzieła, a nie oni sami. Zbyszek nie należy do wyjątków. W paru słowach podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie ...

... i zaprosił do obejrzenia swoich prac oraz ... na przysłowiową lampkę wina.

Zdjęcia poniżej są zamieszczone tutaj tylko i wyłącznie dla tych z Was którzy w sierpniu nie będą obecni w granicach naszej gminy.

Dlaczego? Dlatego, że wystawy należy oglądać w oryginale.

Część prac Z. Burego można obejrzeć także na stronie internetowej :

 www.bury-art.podbeskidzie.pl

Jak już pisałem, o tym, jak bogate jest artystyczne życie Zbyszka Burego mogliśmy dowiedzieć się po wysłuchaniu Joanny Klęczar - historyka sztuki.

Poniżej krótkie streszczenie jego artystycznej drogi.

Pierwsze ważne wydarzenie w życiu artysty to udział w Międzynarodowej Wystawie Koloru i Formy we Wrocławiu. Efekt: dostrzeżenie przez holenderskiego artystę, właściciela galerii "Pacha Mama" i udział w wystawie w Holandii rok później.

Kolejne wystawy w BWA w Wadowicach oraz galerii WOK w Bielsku-Białej (1991), następnie wystawy indywidualne: 1993 - galeria "Ro/ą/mb Andrychów, 1994 Dom Kultury Wadowice

Od roku 1995 - w twórczości głównym nurtem staje się sprawa czeczeńska. Efekt: wystawa w galerii "Miejsce" w Cieszynie

W roku 1996 Zbigniew Bury zakłada wraz z artystą Piotrem Jarguszem - prof. w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Krakowie grupę artystyczną "Studio TU", która rok później prezentuje się na wystawie w galerii "Zamek" w Suchej Beskidzkiej - prace nw większości poświęcone sprawie czeczeńskiej, podobnie jak kolejna wystawa w andrychowskim "Ro/ą/mbie" - "parcie na Wschód".

W roku 1997 - kolejne wielkie wyróżnienie. Bury zostaje zaproszony do udziału w 3 Eigenart "Kunst Findet Kunst" w Monachium - targach artystycznych, na które corocznie zapraszani są artyści "bloku wschodniego". Bury wypowiada się tam przez swoją twórczość w temacie wolności w krajach postkomunistycznych.

Wspólnie z artystami z Cieszyna, Krakowa, Katowic i Bielska Białej realizuje projekt "Drank nach Osten", pokazany na wystawie w podziemiach andrychowskiego pałacu.

W roku 2002 zrealizowany zostaje projekt Zbigniewa Burego pod nazwą "Red Line Art.-Europe Art. Projekt 2002". Projekt Burego wybrany został spośród wielu innych zgloszonych przez artystów z Niemiec, Austrii, Polski i Francji,-dotyczących tematyki jedności narodów, finansowanych przez fundusz Unii Europejskiej.

Zainteresowanie problematyką czeczeńską w sztuce budzi zaciekawienie Telewizji Polskiej. Powstaje program, w którym artysta opowiada o swoim widzeniu tego problemu.

Najbliższe plany: projekt "Gromy", w którym uczestniczyć będą zaprzyjaźnieni muzycy z zespołu "Czerwie", który ma odwiedzić Oświęcim, Bielsko-B., Wadowice, Łódż, Andrychów, Krakbw, Wrocław, Warszawę, Poznań oraz Lwów.

Oprawę muzyczną imprezy zapewniali muzycy grupy "Czerwie"

Ponadto Z. Bury uzyskał I nagrodę w ogólnopolskiej wystawie instruktorów plastyki w Rzeszowie za portal w czterech odsłonach zatytułowany "Wspomnienie".

A teraz - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - wszyscy Ci którzy nie mogą osobiście pojawić się w Miejskim Domu Kultury lub chcą obejrzeć jaki rodzaj twórczości uprawia artysta -  zapraszam do obejrzenia fotek z wernisażu.

Na wystawie zaprezentowano prace artysty z całego okresu jego twórczości.

Zgromadzeni goście podziwiali prace Zbyszka Burego w wyremontowanych i odnowionych pomieszczeniach hallu MDK.

W ostatnich dniach dzięki pomocy "przyjaciół i dobroczyńców" andrychowskiej kultury wyremontowano hall, sanitariaty i szatnię MDK.

Na pierwszym z sierpniowych koncertów - Marianna Żmija - kierownik MDK w Andrychowie podziękowała gorąco tym którzy przyczynili sie do wspomnianego wcześniej remontu.

A są to :

 • Maspex Wadowice,
 • Andropol SA,
 • Andoria Mot,
 • MSH Wizan,
 • Firma Bryzek,
 • Novomex,
 • Capricorn,
 • Szkoła Podstawowa Nr 4,
 • Agata Fryś,
 • Wit Ziółkowski,
 • Jan Rajda,
 • Zbigniew Mieszczak,
 • Władysław Małysz,
 • Eryk Stus - Szkółka Krzewów Ozdobnych,
 • Romuald Hubke,
 • Piotr Polak,
 • Leszek Lachendro,
 • Czesław Rajda,
 • Antoni Komendera,
 • Andrzej Paleczny,
 • oraz  Bank Spółdzielczy z Andrychowa  - który dodatkowo jest sponsorem! Koncertów Sierpniowych ku pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Pozostaje nam jedno - przyłączyć się do podziękowań!

Miejski Dom Kultury jest niejako naszą kulturalną wizytówką, bo to właśnie w nim odbywa sie większość imprez kulturalnych w naszym mieście. Przez jego mury co roku przewija się dziesiątki tysięcy!!! widzów. Nie można tym szacownym murom odmówić opieki - bo właśnie w nich często rodzą się myśli, idee, uczucia które pozwalają ludziom bez względu na wiek wyrwać się z ogłupiającego uścisku "kultury masowej" i podążać własną, twórczą drogą.

Wróćmy jednak do wernisażu.

Podczas pracy przy odnawianiu polichromii w kościele par. w Gierałtowicach Zbigniew Bury zaprzyjaźnia się z artystą Karolem Pustelnikiem (obecnym na wystawie), należącym do założonej przez Tadeusza Kantora w 1945 r. "Grupy Krakowskiej", co owocuje kolejną wspólną wystawą, na której Bury pokazuje prace zatutułowane "Oddział Basajewa".

Twórczość Burego - to nie tylko malarstwo - to także piękna, kolorowa ceramika ...

... i rzeźba ...

Warto w najblizszych dniach odwiedzić MDK. Obrazy, rzeźby i ceramika Zbyszka żyją tam swoim własnym życiem...

Zamknięte w formie i treści uczucia próbują rozmawiać z widzem.

Nie trzeba umieć ich słuchać. Trzeba tylko pozwolić im przemówić.

 

Jarosław Skupień

(c) wins