przez lekceważenie uczuć przeciwnika...

"Meijin", Yasunari Kawabata - tak pisał o grze w Go laureat literackiej nagrody Nobla

GO - najstarsza (ma ponad 4000 lat), najtrudniejsza i bez wątpienia najciekawsza gra planszowa na świecie ma w Polsce coraz więcej wielbicieli. Jeśli ma wielbicieli w całej Polsce - to oczywiście również ma ich w Andrychowie!

Początki andrychowskiego Go przypadają na koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia, co ze względu na czas i okoliczności jest niezwykłe, przez co stały się wręcz legendarne w środowisku Polskich goistów.

Do historii przeszedł właśnie Turniej pod Basztą czyli "Otwarte mistrzostwa Andrychowa w GO", który odbył się w dniach 20-22 stycznia 2006 r. Dzięki trafionej propozycjii organizatorów znanego i cenionego cyklu turniejowego o "Czarny Kamień" ( 10 zawodów w roku kalendarzowym) mistrzostwa naszego miasta otwierały 10 jubileuszową edycje popularnego CK (czarnego Kamienia).

I tu możemy się pochwalić bo mistrzostwa Andrychowa są o 10 lat starsze !!! Rozgrywane były tylko przez miejscowch graczy, ale były !!!

W pierwszym dniu imprezy andrychowską młodzież miał uczyć grać sensei Wodzisłaskiego Klubu Go Jan Lubos, niestety nie mógł dojechać na wyznaczony termin.Na szczeście w Baszcie była już prowadząca klub Go na wydz. fizyki UW Emilka Łabuć. Jurek Tomiak natychmiast mianował ją asystentką i wspólnie przeprowadzili szkolenie.

Wieczorem dotarł do klubu najmocniejszy goista pochodzący z Andrychowa Andrzej Żak, który chciał nadrobić zaległości treningowe grając symultankę z Jackiem Głogowskim i powadzącymi wczesniejsze szkolenie. Wygrał tylko z Jurkiem !!!

W ostatniej chwili do organizatorów dałączył Marcin Synowiec, który został sekretarzem zawodów, a w związku z nieparzystą ilością zgłoszeń również zawodnikiem

Na godzine przed I rundą przyszła niezwylke smutna wiadomość z Żor. Jeden z głównych faworytów, goista tak ceniony i lubiany w andrychowskim klubie, Wojtek Wieczorek (3dan) poinformował, że przegrał ... z grypą i nie może zagrać. W tym momencie szanse Janka Lubosa (4dan) i Koichiro Habu (4dan) na tytuł Mistrza Andrychowa znacznie wzrosły.

No i zaczeło się!!! Pierwszy ruch partii Jarosław Kopek(2dan) vs. Andrzej Żak(1dan). Jak widać nasz mistrz ma apetyt na całą plansze
(goban) i niestety przegrał ta walkę.

Jan Bereza (1kyu) zdobywca dwóch "Czarnych Kamieni" (w 1997 i 2000 r) zachował dobry humor mimo porażki z 0,5 punkta z Andrzejem.

Jest nad czym myśleć ...

Partie i komentarze mistrza cieszyły sie dużym zainteresowaniem ...

... III runda turnieju. Jan Lubos vs. Koichro Habu. Pierszy ruch decydującej o mistrzostwie partii

... Przed ostatnią rundą przyjechała pizza...

... "obraz żarłocznych goistów" powiedział Janek Lubos wchodząc na sale gier...

Ostatnia partia na stoliku nr1. Andrzej po dramatycznej walce poddaje gre i aktualny mistrz Polski Koichiro Habu wygrywa Turniej pod Basztą !!!

... a Janek Lubos odbiera dyplom vice - mistrza

I tak oto ten piękny puchar stanie na półce obok równie cennego dla Mistrza Polski :)

Koichiro wygrał wszystkie swoje partie, wygrał również z grypą bo przyjechał mimo choroby. Mistrz !!!

Po gratulacjach wywiad dla Radia Andrychów

Nastepny turniej Go w KpB planowany jest na wrzesień!

Warto dodać, że to nie koniec z GO w Klubie Pod Basztą

Na 21 i 22 luty w czasie ferii zaplanowane są zajęcia (nauka gry) dla młodzieży gimnazjalnej zainteresowanej nauką gry w GO (więcej na ten temat w programie bieżącym imprez CKiW - na luty 2006). Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że na kursie ma być obecny Janek Lubos.

Klub Go w Klubie Pod Basztą jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - ma ruszyć od marca tego roku.

Wyniki turnieju są dostępne na stronach internetowych polskiego GO, ale może warto przytoczyć na których miejscach uplasowała się andrychowska ekipa:

I tak:

• Andrzej Żak (1dan) - 6 miejsce
  • Jacek Głogowski (4kyu) - 11 miejsce (w III rundzie wygrał "bratobójczą" walkę z Jerzym Tomiakiem :):):):)