Zapraszamy
Wszystkich

 Zostać Mażoretką
   Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Napisz do nas - biuro@kultura.andrychow.eu

 

 

Za mundurem panny sznurem - każdy z Was zna to polskie przysłowie.

A za kim pomaszerują żołnierze? Skąd się wzięły mażoretki? Ponoć Bonaparte, przed tym jak wyruszył na podbój Rosji posłużył się fortelem - kusząc nowych rekrutów swojej armii - organizując parady i przeglądy wojskowych orkiestr, które prowadziły smukłe i piękne dziewczęta w kusych spódniczkach - mażoretki.

Pewnie to prawda - gdyż wyraz (majorette) zapożyczony jest właśnie z języka francuskiego i oznacza młode dziewczyny ubrane w piękne stroje zawierające akcenty wojskowych mundurów galowych

Wydaje się, że było to tak dawno, kiedy w 2005 roku na corocznym przeglądzie orkiestr dętych "O liść Platana" podziwialiśmy pierwszy raz w naszym mieście występ mażoretek "Gracja" ze Starej Wsi.

Gracja promuje taniec mażoretkowy w Polsce na tyle skutecznie, że to właśnie wtedy, podczas tego Przeglądu powstał pomysł, aby i w naszej gminie utworzona została podobna formacja taneczna - nasz własny, gminny Zespół Mażoretek, który upowszechni wśród dzieci i młodzieży te dość specyficzne umiejętności taneczne.

Staraniem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (a było to konkretnie we wrześniu 2005 roku) przy CKiW powstał zespół mażoretek "Talent".  Kierownikiem zespołu od momentu jego powstania jest Małgorzata Seliga a dziewczęta - mażoretki - pracują pod okiem jednej z niewielu instruktorek - wychowawców młodzieży - Teresy Nycz - trenerki mażoretek "Gracja" - mistrzyń Polski!

A teraz - parę słów o Gracji i Talencie


GRACJA

"Gracja" ze Starej Wsi ma już 7 lat. Powstała w 2000 r. Jej patronem jest Ośrodek Kultury w Wilamowicach. "Gracja" Należy do Stowarzyszenia Mażoretek Polskich oraz Europejskiego Stowarzyszenia Mażoretek "IMA" (International Majorettsport Association). Jego Prezydentem jest Stanisław Rewiński.

Nic dziwnego, że po tylu latach pracy muszą przyjść sukcesy. W dniach 6-7 maja 2006 r. na Mistrzostwach Polski zespołów mażoretkowych w Ozimku, "Gracja" w kategorii senior zdobyły tytuł Mistrza Polski w defiladzie ulicznej oraz tytuły pierwszego wicemistrza Polski w kategorii pom-pom oraz drugiego wicemistrza Polski w kategorii baton. Tym samym "Gracja "zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy które miały miejsce w dniach 8-10 września 2006 w Opolu.

Były to III Mistrzostwa Europy federacji IMA Zespołów Mażoretkowych oraz Cheerleaders . Startowały najlepsze zespoły europejskie z Czech, Słowacji, Węgier, Polski i Chorwacji.

O rosnącej popularności "ruchu mażoretkowego" niech świadczy fakt, że na ME w Opolu w pokazach na scenie i przemarszach w dniach 9-10 września 2006 r. wystąpiło prawie 1700 tancerek.

"Gracja" na ME przygotowała układy zarówno w kategorii pałeczka marszowa, jak i w kategorii pom-pom. Dziewczyny musiały stanąć w szranki z mażoretkami z Czech, Słowacji, Chorwacji, Białorusi, Węgier - ogólnie wiadomo, że w krajach tych taniec mażoretkowy jest bardzo popularny od wielu lat. Działają tam specjalne szkoły taneczne, młodzież uczy się od najlepszych choreografów i instruktorów doskonaląc swe zdolności i umiejętności.Porównanie z zespołami Europejskimi przyniosło miłe zaskoczenie! Wynik: w kategorii senior-pałeczka marszowa, gdzie występowało 21 zespołów tanecznych zespół Gracja zajął I miejsce wśród zespołów polskich, a VII wśród zespołów europejskich !W kategorii pom-pom "Gracja zajęła II wśród zespołów polskich a X wśród zespołów europejskich.

W kategorii junior - baton na 23 solistki Marcelina Nycz (córka i asystentka Teresy Nycz, która jest instruktorką "Talentu") uzyskała II miejsce w Polsce, a VII w Europie !Natomiast w kategorii senior pom-pom Sylwia Nikiel uzyskała II lokatę w Polsce i X w Europie (na 17 tancerek).


TALENT

Gminny Zespół Mażoretek "Talent" działa od września 2005 roku. Kierownikiem grupy jest Małgorzata Seliga. Ćwiczą w szkole w Roczynach gdzie mają doskonałe wprost warunki do rozwijania swoich umiejętności - dzięki dyrekcji tamtejszego ZSS

Mażoretki pracują pod kierunkiem Teresy Nycz - trenerki mażoretek "Gracja"Oprócz treningów, prawie od samego początku zespół cieszy swoimi występami andrychowską publiczność na imprezach plenerowych organizowanych w Parku Miejskim, Dniach Andrychowa, Przeglądach Orkiestr Dętych, a nawet - wieczorach wigilijnych organizowanych dla seniorek Kół Gospodyń WiejskichObecnie Talent występuje 1-2 razy w miesiącu. Dziewczęta mają się czym pochwalić. Jeszcze w 2005 roku opracowano kilkanaście układów choreograficznych, a w ubiegłym roku 21 !

Pierwszym ważnym występem dla "Talentu" był VII Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych w marcu 2006 roku. Pierwszy występ przed publicznością przyniósł nagrodę i kwalifikację do XIX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych w Skawinie skąd mażoreki "Talent" z Centrum Kultury i Wypoczynku wróciły z drugą nagrodą.

W dniach 6-7 maja 2006 roku zespół pojechał na mistrzostwa Polski do Ozimka!  Tam właśnie - nasz Talent zdobył 6 miejsce w Polsce w kategorii juniorek, w której startowało 19 zespołów dziewcząt w wieku od 11 do 14 lat.

Wydawać by się mogło, że w porównaniu z grupami mażoretek z Czech i najlepszymi grupami w Polsce - mażoretki z Roczyn nie mają żadnych szans, gdyż są stosunkowo młodym zespołem. Patrząc jednak na ogromne postępy jakie uczyniły w tak krótkim okresie czasu - wszystko świadczy o tym, że Talent przebojem wdziera się na Polską scenę mażoretkową!  Najlepsza w Polsce instruktorka - Teresa Nycz i talent Talentu - to mieszanka która musi przynieść sukces!   

Szacuje się że w Polsce jest ok. 30 - 40 zespołów mażoretek - czy Talent ma szansę być w ścisłej czołówce? Ja w to wierzę !

Piękne stroje, ciekawa choreografia, wdzięk i precyzja ruchów - dziewczęta z "Talentu" można z pewnością zaliczyć do jednych z najlepszych ambasadorów kultury naszej Gminy!

Może teraz coś o lycrze i cekinach! Stroje mażoretek to prawdziwy majstersztyk. Nie wystarczy maszyna do szycia i pomysł - to całkiem odrębna nutka w światowej rewii mody - specjalistami w tej dziedzinie są nasi sąsiedzi zza południowej granicy. To właśnie z Czech pochodzi większość strojów polskich mażoretek. Czesi mają firmy z kilkunastoletnimi tradycjami, które mogą się poszczycić strojami na najwyższym światowym poziomie.

Lycra, cekiny, uśmiech i setki godzin prób - wszystko to przynosi w efekcie tak doskonałe efekty.

Mażoretki czasem mylone są z tamburmajorkami - dziewczętami maszerującymi przed orkiestrą, nadającymi buławą tempo, sygnalizującymi np. kiedy orkiestra ma zacząć grać, zatrzymać się skręcić lub cheerleaderkami - w tym przypadku rekwizytami są  pompony.

A Mażoretki to dziewczyny, podrzucające i żonglujące tzw. pałeczką mażoretkową, czyli około 65-centymetrową rurką zakończoną kulkami.

Zanim to jednak nastąpi - sala gimnastyczna, instruktorka i wiele godzin wytężonej pracy.

A na poniższej fotce - Katerina Kubićkova - mistrzyni Europy. Opiekun i choreograf Dixi, Mini Dixi, Baby Dixi - wielokrotnych mistrzyń Republiki Czeskiej, mistrzyń Europy. Na ostatnich ME w Opolu podopieczne Kateriny wywalczyły brązowy medal.

Do zespołu Talentu należy 25 dziewcząt chodzących w większości do tej samej klasy.

Jak mogliśmy się przekonać - kilkanaście miesięcy systematycznej pracy przyniosło w krótkim czasie bardzo wymierne efekty! w postaci nagród i wielkich braw publiczności. Z pewnością to wielka zasługa Teresy Nycz - instruktorki Talentu

Wiele godzin pracy trzeba poświęcić na to by z grupy wesołych nastolatek stworzyć grupę taneczną i zaprezentować spójny, niezwykle dynamiczny występ przebojowych mażoretek. Nie da się wykonać takiej pracy bez ogromnej pasji i serca, które trzeba w nią włożyć - zarówno ze strony nauczyciela jak i uczennic. Tylko wtedy może przyjść prawdziwy sukces wspólnej pracy.

Byłoby nietaktem nie wspomnieć także o opiece i patronacie nad Talentem ze strony Centrum Kultury i Wypoczynku. Talent - to kolejna trafiona w dziesiątkę, udana inwestycja w zdolną młodzież naszej Gminy!  

Być mażoretką - to sposób bycia, sposób życia, metoda na młodość - nieustający fitness club. Być mażoretką to ciągły ruch, poczucie rytmu, takt, gracja, elegancja, zwinność, precyzja ruchów, pewność siebie, wdzięk, uroda, uśmiech, radość ...

... ale i wielogoddzinne treningi, nauka, praca, specajalistyczne treningi i obozy kondycyjne. 

Talent ćwiczy na sali gimnastycznej ZSS w Roczynach. Jak sami widzicie - ma tam doskonałe wprost warunki do rozwijania swoich umiejętności. Pani Teresa - instruktorka "Talentu" wielokrotnie podkreślała jak dobrze układa jej się współpraca z Dyrekcją ZSS w Roczynach. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 2 godziny.

A co dalej ?

W chwili obecnej mażoretki Talentu i Gracji przygotowują się do występu na mistrzostwach Polski a następnie na mistrzostwach Europy! Właśnie w tym celu co jakiś czas odbywają się spotkania z Kateriną Kubićkovą  mistrzynią Europy - opiekunką i choreografem Dixi, Mini Dixi, Baby Dixi - wielokrotnych mistrzyń Republiki Czeskiej i mistrzyń Europy, która specjalnie na te występy przygotowała układy choreograficzne dla Gracji i Talentu.

Talent ma już na swoim koncie wielki sukces, jakim było niewątpliwie zdobycie 6. miejsca na ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski! To nie lada wyczyn biorąc pod uwagę fakt, że trenują razem dopiero kilkanaście miesięcy !

Na ME trzeba jednak przygotować coś niezwykłego - 2 niepowtarzalne układy które trenuje się przez cały rok. To bardzo trudna i skomplikowana choreografia wymagająca niesłychanej precyzji. Jak jest to trudne - niech świadczy fakt, że co sekundę trzeba zrobić inny ruch ręki a w międzyczasie panować nad ruchem wirującej nieustannie pałeczki.

W maju 2007 odbędą się kolejne Mistrzostwa Polski w Ozimku, a we wrześniu mistrzostwa Europy. Pewnie Talent nie będzie walczył jeszcze o najwyższe laury - ale kto wie! Mając za trenerki - trenerkę mistrzyń Polski i mistrzynię Europy - obserwując najlepszych i mając tak "fachową" opiekę trenerską, patronat CKiW i zaplecze do treningów, a przede wszystkim zapał i pasje - wszystko może się zdażyć.

Życzymy im tego z całego serca !

A Was wszystkich zapraszam 20.01 /sobota/ godz.17.00 na

Galowy występ mażoretek w Miejskim Domu Kultury !

Wystąpią zespoły: TALENT z Roczyn

... i GRACJA ze Starej Wsi 

Przyjdźcie i sami na własne oczy zobaczcie ten prawdziwy festiwal radości, wdzięku, uśmiechu i precyzji !

Jeśli klikniesz w powyższe zdjęcie - przejdziesz do fotoreportażu
ze wspólnej Gali Mażoretek
w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie
! Kliknij !

 

ZAPRASZAMY

Jarosław Skupień

 

(c) wins