Program bieżący ...
   Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Napisz do nas - biuro@kultura.andrychow.eu

 

 Maj 2009

- kliknij na trójkącik obok placówki - powrócisz do menu wyboru placówek 
    MIEJSKI DOM KULTURY W ANDRYCHOWIE

 

1-22. 05. 2009

„Piękne Madonny, śliczne Anioły”
Wystawa malarstwa i ceramiki Eugeniusza Molskiego

 

1.05 (piątek)
Kurs tańca towarzyskiego prowadzony przez Mirę Olearczyk z Bielskiej Szkoły Tańca QUICK DANCE

godz. 17.00 - I stopień dla par i osób solo
godz. 19.00 - VI stopień
godz. 21.00 - II stopień dla par

 

3. 05. (niedziela) godz. 19.00

"Shirley Valentine"

- spektakl komediowy na podstawie sztuki Willy`ego Russella.
W roli Shirley Agnieszka Schimscheiner
Reżyseria: Grzegorz Matysik
Słynny monodram i jeden z najciekawszych współczesnych tekstów o skomplikowanych związkach między żoną a mężem.

Willy Russell od lat uznawany jest za mistrza sztuk o kobietach. W "Shirley Valentine" podejmuje problem ucieczki i wewnętrznej przemiany. Dzięki pobytowi w Helladzie bohaterka przejdzie nieodwracalną metamorfozę: od zahukanej kury domowej po samoświadomą kobietę co się zowie.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w CKiW i MDK

 

6.05 (środa) godz. 18.30

KLUB ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
"Serce jak dzwon - profilaktyka chorób układu krążenia" - prelekcja lekarza medycyny Heleny Żurek Wstęp wolny

 

7.05 (czwartek) godz. 19.00

VAVAMUFFIN

VAVAMUFFIN to połączenie dwóch słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania i "Vava" czyli po prostu Warszawa. Zespół wydał 3 płyty: "Vabang!", "Dubang!", "Inadibusu". Ma na swoim koncie ponad 200 koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania).
Warszawska grupa zagra jamajskie dźwięki, roots, ragga z polskimi tekstami, oryginalnie opisującymi naszą rzeczywistość. Koncerty VAVAMUFFIN to niesamowita energia skierowana do publiczności, doskonała zabawa i przede wszystkim przekaz, który prawdziwa muzyka reggae niesie ze sobą począwszy od swoich korzeni bez względu na czas i na miejsce w jakim się znajduje.

Bilety: 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu koncertu, 25 zł - balkon (miejsca siedzące)

 

10.05 (niedziela) godz. 9.00

XXII Podbeskidzki Festiwal Piosenki Religijnej

  • MDK - godz. 8.00-16.00 - przesłuchania konkursowe
  • Kościół św. Macieja - godz.15.30 - gość festiwalu Elżbieta Towarnicka - koncert "Ave Maria"
  • godz. 17.30 - ogłoszenie wyników
  • godz. 18.00 - msza święta z udziałem laureatów

Elżbieta Towarnicka W roku 1978 ukończyła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracowała z Operą Krakowską kreując główne partie sopranowe w takich spektaklach jak: "Cyganeria", "Tosca", "Poławiacze pereł", "Traviata", "Rigoletto", "Wolny strzelec", "Król Roger", "Dydona i Eneasz", "Orfeusz i Eurydyka". Brała udział w czołowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Występowała i stale występuje w Niemczech, we Włoszech, Francji, Rosji, Litwie, Ukrainie, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji i Belgii. Brała udział w Festiwalu Muzyki Filmowej kompozytora Zbigniewa Preisnera na Akropolu w Grecji oraz w kopalni soli w Wieliczce. Dokonała licznych nagrań muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego: "Trzy kolory", "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" i innych. Elżbieta Towarnicka współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje muzykę oratoryjno-kantatową. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia w Krakowie i Warszawie, oraz wiele nagrań płytowych. W 1998 roku wystąpiła w Teatrze Narodowym w "Requiem dla mojego przyjaciela" zadedykowanym przez Zbigniewa Preisnera zmarłemu w 1996 r. Krzysztofowi Kieślowskiemu."

Marek Stefański - należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów młodego pokolenia, również na arenie międzynarodowej.

Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, po rozpoczęciu nauki gry na organach w Krakowie u Andrzeja Białko ukończył studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem.

Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Krakowskiej Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich.

Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich festiwali muzyki organowej oraz kościołów i estrad europejskich, Izraela, Rosji i USA.

W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej, gdzie oprócz gry organowej podczas uroczystości kościelnych, w ciągu każdego roku wykonuje kilkanaście recitali organowych. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007.

Od roku 1999 pracuje również w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prowadzi Klasę Organów w Zakładzie Muzyki Kościelnej.

Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Szwecji, Danii, Włoszech, Ukrainie, Litwie, Rumunii, Mołdawii, Izraelu, USA, Ekwadorze, Rosji, Uzbekistanie i na Węgrzech.

Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Polską współczesną muzykę organową prezentował m.in. w ramach Forum Europeen d'Art Sacre, Festiwalu Muzycznego Florida International University w Miami, Forum Kultury Europejskiej w Izraelu, Sezonu Polskiego we Francji (recital organowy
w katedrze Notre Dame w Paryżu) oraz podczas Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyka Kościołów Świata w Archikatedrze Moskiewskiej i Dni Kultury Polskiej w wielu miastach europejskich.

Jego udziałem stały się liczne prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.

Dokonał także licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz wielu rozgłośni zagranicznych, jak również dla wytwórni fonograficznej "DUX" (dziewięć płyt CD).

Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami.

Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.

 

14.05 (czwartek) godz. 9.30
Festiwal tańca narodowego i regionalnego dla przedszkolaków
/org. Przedszkole nr 5 w Andrychowie/

 

 

17.05 /niedziela/ godz. 18.00

XXIII Krakowski Salon Poezji
w Andrychowie

Poezja staroirlandzka

 


Czyta Krzysztof Globisz (aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie)

Na harfie gra Ewa Jaślar-Walicka

Krzysztof Globisz - aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny; wykładowca krakowskiej PWST, dziekan Wydziału Aktorskiego. W 1981 roku związał się na stałe z krakowskim Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie odnosił wielkie sukcesy sceniczne w takich przedstawieniach jak m.in. "Wzorzec dowodów metafizycznych" (1986), "Kaspar" (1988), "Księżniczka Turandot" (1991) "Ślub" (1991), "Sen srebrny Salomei" (1994), "Grzebanie" (1996), "Peer Gynt" (1997), "Miarka za miarkę" (1998), "Kariera Arturo Ui" (2000), "Trzeci akt wg Szewców" (2002), "Pieszo" (2003), "Zaratustra" (2006). Na kinowym ekranie zadebiutował w filmie "Danton" Andrzeja Wajdy (1983). Zagrał m.in. w filmach "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego (1987), "Wszystko, co najważniejsze" Roberta Glińskiego (1993), "Pułkownik Kwiatkowski" Kazimierza Kutza (1995), "Anioł w Krakowie" (2002) i "Zakochany anioł" (2005) Artura Więcka, "Pornografia" (2003) i "Jasminum" (2006) Jana Jakuba Kolskiego. Grał w filmach Marty Meszaros, Barbary Sass, Władysława Pasikowskiego, Jerzego Stuhra, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego. Wystąpił w serialach telewizyjnych "Teraz albo nigdy!" i "Egzamin z życia".

Ewa Jaślar - Walicka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (1968) Rok później wyjechała na międzynarodowy konkurs harfowy do Hartford w USA, w wyniku którego otrzymała roczne stypendium na Uniwersytecie w Hartford. Na ogólnoamerykańskim konkursie harfowym w San Diego (Kalifornia) uzyskała II nagrodę (1972). Wystąpiła z recitalem solowym w sławnym Carnegie Hall w Nowym Jorku (1978). Po powrocie do Europy grała pierwszą harfę w czeskiej "Opera Praha" (1993-95). W Metz (Francja) wystąpiła z filharmonią ołomuniecką pod dyrekcją Yehudy Menuhina. Odbyła solowe tourne koncertowe po Włoszech (2000). Obecnie występuje jako solistka z wieloma orkiestrami m.in. "Amadeus" Agnieszki Duczmal, filharmoniami wrocławską, bydgoską, częstochowską. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Harfowego z siedzibą w Cieszynie.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w CKiW i MDK
 

 

27.05 (środa) godz. 19.00

Uwaga - zmiana terminu imprezy : 19.05 wtorek - 19.00

KLUB PODRÓŻNIKA CKiW i Koła PTTK "Chałupa"

"Europa za 100 euro" - spotkanie z Tadeuszem Chudeckim

Promocja książki "Wspaniałe podróże na każdą kieszeń czyli Europa za 100 euro"

"Wspaniałe podróże na każdą kieszeń..." to przewodnik, w którym opisy przeplatają się z wątkami wspomnieniowymi, anegdotami, praktycznymi informacjami i fascynującymi fotografiami. Książka do nabycia podczas spotkania.

Tadeusz Chudecki aktor, reżyser programów telewizyjnych, tłumacz. Zagrał w ponad 20. filmach i serialach oraz spektaklach teatru telewizji. Obecnie można go oglądać w roli prostodusznego Henia w serialu "M jak miłość". Tadeusz Chudecki ma wielką pasję - podróżowanie. W każdej wolnej chwili przemierza Stary Kontynent w poszukiwaniu miejsc niezwykłych. Odwiedził już mnóstwo znanych i mniej znanych zakątków Europy i, jak twierdzi, wcale nie trzeba być milionerem, aby tego dokonać.

Wstęp wolny

 

29.05 (piątek)

VIII Gminny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych i Młodzieżowych

  

    Klub "Pod Basztą"  - archiwum : tutaj

 

11.05 - 17.05 (poniedziałek - niedziela) w ramach obchodów "15-lecia klubu jazzowego w Andrychowie" od poniedziałku do czwartku - prezentacja archiwalnych koncertów z lat 90-tych, oraz spektaklu teatralnego w wersji video. Od piątku do niedzieli - II andrychowski festiwal muzyki okołojazzowej "FESTIWAL 69" - koncerty.

11.05 (poniedziałek) godz. 18.00
Prezentacja VIDEO - TIE BREAK & JORGOS SKOLIAS
wstęp wolny

12.05 (wtorek) godz. 18.00
Prezentacja VIDEO - BILL BRUFORD & MUSIC PAINTERS
wstęp wolny

13.05 (środa) godz. 18.00
Prezentacja VIDEO - MICHAŁ URBANIAK & URBANATOR (USA)
wstęp wolny

14.05 (czwartek) godz. 18.00
Prezentacja VIDEO - TEATR BAR-LE-DUC Yasmina Reza "SZTUKA"
wstęp wolny

 


15.05 - 17.05 (piątek - niedziela)

II andrychowski festiwal muzyki okołojazzowej "FESTIWAL 69"

15.05 (piątek) godz. 20.00
Koncert BERNARD MASELI - wibrafon elektryczny
Bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu koncertu)

16.05 (sobota) godz. 20.00
Koncert zespołu PM ELEKTRIC QUARTET w składzie: Piotr Smoleń - gitary, Paweł Mazur - bas, Mariusz Dziekan - klawisze, Bartłomiej Rojek - perkusja.
Bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu koncertu)

17.05 (niedziela) godz. 20.00
Koncert zespołu THE COLORS w składzie: Krzysztof Ścierański - bas, Marek Raduli - gitara, Bernard Maseli - wibrafon elektryczny, Przemek Kuczyński - perkusja.
Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu)

Karnet na cały festiwal: 45 zł

 

    WIEJSKI DOM KULTURY W INWAŁDZIE

 

5.05 (wtorek) GODZ. 10.00

"STRAŻAKIEM BYĆ" - akcja plastyczna dla dzieci z okazji "Dnia Strażaka"

12.05 (wtorek) godz. 10.00

DZIEŃ Z BIBLIOTEKĄ z cyklu "Cała Polska Czyta Dzieciom", spotkanie dzieci z panią Stanisławą Seczyńską-Nadajczyk - prezesem Towarzystwa Miłośników Andrychowa (spotkanie organizowanie przez MBP Filii w Inwałdzie przy współpracy WDK Inwałd)

27.05 (środa) godz. 13.30

OTWARCIE WYSTAWY PRAC PLASTYCZNYCH ALEKSANDRY KRZEMIEŃ
I ANNY ZAJĄC.

 

    WIEJSKI DOM KULTURY W ZAGÓRNIKU

 

05.05 (wtorek) godz. 19.00
SPOTKANIE W KRĘGU PASJONATÓW FILMU

11.05 (poniedziałek) godz. 16.00
PLENEROWE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ. AKCJA PLASTYCZNA

19.05 (wtorek) godz. 19.00
SPOTKANIE SENIORÓW - BIESIADOWANIE, WYSTĘPY DZIECI

28.05 (czwartek) godz. 16.00
PREZENTACJA ZESPOŁÓW DZIAŁAJĄCYCH W DOMU KULTURY W ZAGÓRNIKU
 

 

    WIEJSKI DOM KULTURY W TARGANICACH

 

04.05 (poniedziałek) godz.15.00
WARSZTATY TEATRALNE dla uczestników kół recytatorskich i teatralnych prowadzone przez aktorkę Teatru Stajnia Pegaza z Gdańska- Panią Sylwię Górę-Weber.

13.05 (środa) godz. 16.00
TOTEM(AT)!
Akcja plastyczna dla najmłodszych.

26.05 (wtorek) godz. 16.00
MA MAMA MA MARZENIA - Happening z okazji Dnia Matki.

28.05 (czwartek) godz. 9.00
WOW!- WYLĘGARNIA OSOBOWOŚCI WSZELAKIEJ
I Gminny Konkurs Talentów

29-30.05 (piątek, sobota) godz.19.00
Dwudniowy biwak integracyjny z noclegiem w Ośrodku Wypoczynkowym CKiW w Rzykach Praciakach. W programie: gry i zabawy integracyjne, Noc Filmowa.

 

    WIEJSKI DOM KULTURY W SUŁKOWICACH ŁĘGU. 

 

14.05 (czwartek) godz. 10.00

ŚWIAT PRZYRODY
Warsztaty plastyczne dla dzieci klas II, w programie formy przestrzenne z kartonu i papieru, folii ( motyle, owady).

18.05 (poniedziałek) godz. 11.00

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Spotkanie zorganizowane dla dzieci klas 0 i I SP, czytanie bajek przez panią Lucynę Bizoń Przewodniczącą Komisji Kultury w Andrychowie, (spotkanie organizowane przez bibliotekę przy współpracy z WDK).

19.05 (wtorek) godz. 15.00 - 17.00

ABC AKTORA NA SCENIE
Warsztaty teatralne prowadzone pod kierunkiem instruktora teatralnego Anety Stuglik dla dzieci i młodzieży działającej w WDK w kołach zainteresowań, w programie:
- plastyka ruchu scenicznego,
- praca nad ciałem postawa, gest, mimika,
- środki wyrazu aktora
15.00 - 16.00 - I grupa klasy gimnazjalne,
16.00 - 17.00 - II grupa klasy SP,

30.05 (sobota) godz. 10.00

RODZINNA MAJÓWKA
Festyn organizowany przez Rodzinne Towarzystwo Sportowe "Jawornica" przy współpracy WDK w Sułkowicach Łęgu, w programie: rozgrywki rodzinne, gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, zabawa taneczna.

 

    ŚWIETLICA W BOLĘCINIE

 

15.05.(piątek) godz. 10.00

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM- bajki dla 6 i 7-latków czyta Ireneusz Żmija-Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie.
/org. MBP - Filia w Sułkowicach - Bolęcinie wspólnie ze Świetlicą CKiW w Sułkowicach- Bolecinie.

15.05-19.06

PASJE I TALENTY - wystawa fotografii z występów podopiecznych Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie oraz wybranych form pracy.

23.05(sobota) godz.16.00

PIKNIK RODZINNY- festyn przy strażnicy OSP. W programie: -akcja plastyczna dla dzieci DINOZAURY JAK ŻYWE , - występy artystyczne podopiecznych Świetlicy CKiW w Sułkowicach-Bolęcinie,
- pokazy strażackie i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych . Zabawa taneczna od godz. 20.00 /wspólnie z OSP w Sułkowicach-Bolęcinie/

 

    ŚWIETLICA W RZYKACH 

 

2.05 (sobota)

"Majówka z kulturą" (sobota) w programie: godz. 15.30 - Dla najmłodszych - zabawy, akcja plastyczna, konkursy, 16.30 - Wielka Gala - prezentacja zespołów i kół działających w Świetlicy (zespoły tańca nowoczesnego, Dziecięcy Zespół Ludowy Andrychów, koło gitarowe, plastyczne, kulinarne)

13.05 (środa) godz. 12.30

Maska - warsztaty plastyczne dla klasy "0"

29.05 (piątek) godz. 17.00

"W krainie bajki" - rozstrzygnięcie II Gminnego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaka i rodzica

 

    MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA przy ul. Krakowskiej 74

 

Zapraszamy na stronę :
www.biblioteka.andrychow.eu

 

ZAPRASZAMY

 

(c) wins