Świat Hundertwassera ...
   Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Napisz do nas - biuro@kultura.andrychow.eu

 

 

Pytanie nasuwa się samo. Kim są bohaterzy wystawy fotografii w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie ?

On

Hundertwasser Friedensreich, właściwie Stowasser Friedrich (1928-2000), austriacki malarz, architekt i grafik, teoretyk sztuki, kreator przestrzeni, którego głównym przesłaniem architektonicznym jest protest przeciwko kanonowi "prostej linii" Le Corbusiera.

Jego projekty to architektura asymetrii i falistej linii. Cechą charakterystyczną jest pojawiający się od 1953 motyw spirali oraz kolory : czerwony, zielony, złoty, srebrny. W kompozycjach dekoracyjnych, stanowiących uzupełnienie architektury, nawiązuje do malarstwa secesyjnego (np. G. Klimta), twórczości dzieci oraz schizofreników.

Ona

Ewa Augustyniak. Pracownik naukowy Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Należy do Fotoklubu Rzeczypospolitej Stowarzyszenie Twórców i Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych : Subkultury londyńskiej ulicy ( NCK Kraków 1992 ), Pierwsze było jajko ( Białoprądnicki Dom Kultury - 1994 ), Tajemnicza przestrzeń ( centrum Kultury żydowskiej w Krakowie - 1996 ), Portrety Afryki - Marokańczycy ( Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie - 2002 )

One

Fotografie. Wystarczy powiedzieć tylko tyle. Żaden tekst, choćby najbardziej wyszukany i lekki - nie zastąpi obrazu. Tekst co prawda pobudza naszą wyobraźnię, zmusza nas do myślenia - ale nie jest do końca w stanie uświadomić nam istoty rzeczy, zrealizowanego dzieła.

Zamieszczone poniżej fotografie proszę traktować jako zaproszenia do obejrzenia oryginałów w MDK Andrychów. Naprawdę WARTO !!!

Pani Ewa opowiadając na pytanie genezy powstania tych fotografii - zadane przez Dyrektora CKiW Zbigniewa Przybyłowicza opowiedziała publiczności zgromadzonej na sali MDK  :

... Hundertwasser swoimi nowatorskimi pomysłami architektonicznymi zachwycił mnie w 1983 roku, ale dopiero po dwudziestu latach mogłam zrealizować swoje marzenia i zobaczyć jego prace w naturze 

A oto zaprojektowane i zrealizowane pomysły Hundertwassera : 

... Znalazłam się w bardzo oryginalnej i niespotykanej zupełnie nie z tego świata bajecznie kolorowej wiosce, która choć stworzona przez człowieka zanurzona jest w przyrodzie.

... Hundertwasser House także zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Ten dziwny budynek który znajduje się pośród klasycznych wiedeńskich kamieniczek ciągle mnie przyciąga. Ponieważ jednak nie dane mi było wejść do środka dalej wyobrażam sobie ludzi żyjących na codzień w tych dziwnych mieszkaniach o krzywych podłogach i artystycznie nierównych oknach.

Zapraszam Państwa serdecznie do obejrzenia moich prac fotograficznych i zapoznania się z pracą i twórczością tego z pewnością kontrowersyjnego i niezwykłego architekta.

Pozdrawiam wszystkich - Ewa Augustyniak

 

(c) wins